Sıfırdan Laravel Kurulumu, Localhost ta Laravel Projesini Çalıştırma

sıfırdan laravel kurulumu, localhost ta laravel projesini çalıştırma

ilk olarak xampp veya php server kurulu olduğunu varsayalım. eğer oda yoksa xampp ı şu adresten indirebilirsiniz. daha sonrasında composer i kuruyoruz burda dikkat edilecek şey bilgisayarınızı restart etmek.

sonrasında kolaylık olması için git bash programını kuruyoruz daha ilerdede lazım olacak laravel ile paket yüklemelerinde modal, controller, migration vb. için kolaylık sağlacaktır. 

o olmasa bile windows un command sistemi ile de çalışabilirsiniz. ctrl + r yaparak “cmd” yazın açılan ekranda xampp ın kurulu olduğu klasörü bulun yada şunu yazın “cd c:/xampp/htdocs/ “ artık laravel i çekme zamanı geldi. 

composer create-project --prefer-dist laravel/laravel projeadı 

tamamdır ortalama internet hızınıza göre değişir 2 dk içerisinde laravel projeniz inmiş olacak. şimdi yapmanız gereken projenizin içine girerek sağ click git bash yada yukarda yaptığımız gibi cmd ekranından “c:/xampp/htdocs/projenizinadı”  kısmını yazarak klasörü seçmek ve burda laravelin çalışması için bir key oluşturmamız gerekiyor.  ” php artisan key:generate “   diyerek keyimizi oluşturuyoruz ve ardındanda php artisan serve diyoruz  çıkan ip adresi ve port bilgisi tahmini şu şekildedir http://127.0.0.1:34855 gibi tarayıcınıza yazarak projenizi açıyorsunuz. 

Leave a reply:

%d blogcu bunu beğendi: